آموزش پیانو و سئوالات پیرامون آن

جوابگوئی به سئوالات شما در ارتباط با یادگیری سازپیانو


آموزش پیانو و سئوالات پیرامون آن

    1) یادگیری پیانو را از چه سنی شروع نمائیم

    یکی از سوالاتی که همواره ذهن خانواده های محترم را به خود مشغول نموده سن شروع پیانو برای فرزندانشان می باشد. در این ارتباط در دنیا کودکانی را می بینیم که از سنین بسیار پایین شروع به آموزش پیانو نموده اند، این روند خصوصا در کودکان چینی بیشتر مشاهده می شود ولی روند عادی که می تواند مفید باشد ابتدا آشنایی کودکان با موسیقی بوده که متاسفانه فقط از طریق کلاس های ارف در کشور ما امکان پذیر است و پس از آن کودک می تواند به یادگیری سریع تر پیانو بپردازدترجیحا کلاسهای ارف کوتاه مد برای این منظور مناسبتر میباشد  .

    کودک در سنین پاین باید به مرحله ای برسد که قدرت تمرکز، حرف شنوی و تحمل کلاس ها و تمارین پیانو را داشته باشد، معمولا این سن از حدود 6 سالگی شروع می شود ولی این سن برای همه ی کودکان یکسان نبوده و در زمان شروع آموزش لازم است خانواده های محترم کاملا از هنرجویان خردسال حمایت نمایند.

  2)  آیا آموزش پیانو محدودیت سنی دارد؟

    یادگیری ساز پیانو محدودیت سنی ندارد و شما در هر سنی میتوانید نسبت به یادگیری این ساز اقدام نمائید و بهره لازم جهت تمدد اعصاب و لذت بردن از آن را داشته باشید . مسلما یادگیری پیانو در سنین پائین به دلایل مختلف میتواند روند پیشترفت شما را افزایش دهد .

   3) کلاس ارف چیست ؟

    کلاسهای ارف در واقع یک متد جهت آشنائی کودکان با مفاهیم ابتدائی موسیقی از طریق سازهای بسیار ساده است . این متد توسط کارل ارف آهنگساز آلمانی ابداع گردیده و در کشورهای مختلف در سطح وسیعی بکار برده میشود . کلاسهای ارف خصوصا برای هنرجویانی که هنوز سواد خواندن و نوشتن ندارند قبل از یادگیری پیانو پیشنهاد میگردد .

   4) انتخاب استاد و کلاس پیانو :

     مسلما انتخاب یک استاد و کلاس پیانو خوب می تواند تاثیر بسزایی در ورود شما به عرصه این هنر داشته باشد. این رشته از هنر در حال حاضر در دنیا به شکل علمی بررسی، تحلیل و در هنرستان ها، آکادمی ها و دانشگاه ها تدریس می شود. لذا پیشنهاد می گردد جهت قرارگیری در مسیر صحیح ابتدا به این سئوالات پاسخ دهید.

 (الفمن می خواهم یک پیانیست حرفه ای شوم و در مسیر زندگی برای من موسیقی و هنر پیانو بر سایر امور اولویت دارد.

 (  بپیانو برای من مهم است ولی من علاوه بر تحصیلات، کار و امور روزمره زندگی به دلیل علاقه  به این ساز تمایل به یادگیری آن دارم. 

مسلما جواب گویی به این سوال مسیرهای متفاوتی را برای یادگیری این ساز و ادامه فعالیت هنری شما رقم خواهد زد ولی استثنائاتی نیز وجود دارد و این بدان معنا نیست که اگر مسیر دوم را انتخاب نمودید در آینده یک پیانیست خوب نخواهید شد چرا که هستند افرادی که با تحصیل در سایر علوم یا کار در سایر رشته ها به دلیل علاقه و استعداد خود پیانیست های موفقی نیز شده اند.در صورتی که مسیر اول را انتخاب نمودید بسته به این که چند سال دارید یا در چه مقطع تحصیلی هستید بهتر است علاوه بر کلاس های خصوصی گذراندن دوره های آکادمیک را نیز در کارنامه خود بگنجانید در این ارتباط هنرستان های موسیقی و دانشگاه هنر و جهت تحصیلات تکمیلی دانشگاه های خارج از کشور را پیشنهاد می نمایم. برای ورود به هر کدام از این مقاطع تحصیلی لازم است چند سال پیانو کلاسیک را نزد استادانی که به این سبک آشنایی دارند آموزش دیده باشید. در صورتی که مسیر دوم را برای یادگیری این هنر مناسب می دانید برای انتخاب یک استاد خوب بهتر است موارد ذیل را مد نظر قرار دهید.

   ( 4-1 تحصیلات آکادمیک: معمولا استادی که دارای تحصیلات آکادمیک می باشد به دلیل گذراندن دور های چندین و چند ساله در این رشته هنری، می توانند مسیر مناسبی نیز برای شما ترسیم نمایند.این موضوع عمومیت دارد ولی قطعیت ندارد.

   ( 4-2 نحوه ارتباط استاد با شاگرد و نحوه انتقال دانسته ها و تجربیات: یکی از مهمترین ویژگی های یک استاد خوب نحوه ارتباط با هنرجویان می باشد و همگی به نوعی با این موضوع آشنایی داریم. چه بسا اساتید به نام و با تجربه ای را داشته ایم که به دلیل این نقیصه بهره ای از کلاس ها و آموزش آن ها نبرده ایم. این موضوع خصوصا در هنرجویان کم سن و سال بسیار حائز اهمیت است.

  (  4-3تجربه و تعداد شاگردان: مسلما تجربه و تعداد هنرجویان یک استاد می تواند در انتخاب شما تاثیرگذار باشد ولی یکی از نکات منفی، عدم تمایل اساتید با تجربه به پذیرش هنرجویان مبتدی می باشد.

   ( 4-4 توانایی و تمایل استاد در اجرای قطعات: مسلما توانایی یک استاد در نواختن قطعات خصوصا در ابتدای یادگیری قطعات جدید و فیلم برداری توسط هنرجویان (جهت بازبینی مجدد در منزل) می تواند انگیزه هنرجو را افزایش دهد. پاره ای از اساتید تمایلی به این روند ندارند.

 

   ( 4-5 برگزاری کنسرت ها و معرفی هنرجویان در فضای مجازی: گسترش روز افزون امکانات و فناوری ها این امکان را فراهم آورده است تا هنرجویان بتوانند از طریق کنسرت ها و یا شبکه های اجتماعی هنر خود را از اتاق درس و منزل خارج نموده و معرض دید ده ها یا هزاران نفر قرار دهند. این امکان و موفقیت در آن می تواند باعث افزایش انگیزه هنرجویان گردد.

   (4-6 زمان کلاس : معمولا زمان مناسب برای کلاس های پیانو حدود 40 دقیقه می باشد، بیش از آن خصوصا برای خردسالان خستگی و کم حوصلگی را به ارمغان می آورد.

  (  4-7 محیط تدریس: یکی از خصوصیات مهم فضای تدریس می باشد. یک فضای گرم و صمیمی که با سکوت و آرامش توام است می تواند از فضای خشک، شلوغ و ادرای تاثیر بهتری داشته باشد.

 

   5) آموزش پیانو چند سال بطول میانجامد ؟

    هنر پیانو به مانند سایر علوم حد و مرزی ندارد یک هنرجو بعد از چند ماه و پس از آشنائی با اصول میتواند نسبت به نواختن قطعات ساده اقدام نماید ولی اینکه این آموزش تا به کی ادامه میابد نمیتوان برای آن زمان مشخصی را بیان نمود . به نظر اینجانب کلیه اساتید در هر سطحی همواره نیازمند گذراندن دوره های تکمیلی جهت افزایش آموخته های خود هستند و این بستگی به حد و مرزی دارد که یک پیانیست برای خود تعریف مینماید .

       6) آموزش مجازی پیانو چیست ؟

    یکی از روشهای آموزشی جهت علاقه مندانی که با توجه به محدودیت زمانی و مکانی قادر به حضور در کلاسهای حضوری نیستند .این روش آموزشی را به علاقه مندان پیشنهاد میکنم و توضیحات تکمیلی را در بخش آموزش پیانو ارائه نموده ام .

    7) سایت های موفق اینستاگرام چه تاثیری در روند آموزشی هنرجویان دارند ؟

    بعد از مدتی هنرجویان توانائی نواختن قطعات پیانو را پیدا مینمایند ، مناسب است هر جائی که این امکان وجود دارد نسبت به اجرای آموخته های خود اقدام نمایند تا اعتماد بنفس لازم در این خصوص افزایش یابد .مسلما اجرا برای خانواده ،یا کنسرتهای گروهی هر کدام به نحوی در افزایش اعتماد بنفس شما تاثیر دارد و اجرا در یک پیج پر بیننده اینستاگرام این امکان را برای شما ایجاد مینماید تا بتوانید هنر خود را در معرض دید هزاران نفراز مشتاقان این هنر قرار داده و از کامنت های آنها بهره لازم را ببرید .

نظر شما: